Map
Завітайте до нас за адресою:
м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе 96 Г
Map
+38(0432)55-11-63, +38(0432)55-11-64,
+38(097)463-12-03

Інсульт

Інсульт (лат. insulto — скачу, встрибують) — гостре порушення мозкового кровообігу (крововилив та ін), що викликає загибель мозкової тканини. З точки зору сучасної медицини інсульт — це важке і дуже небезпечне судинне ураження центральної нервової системи.

Існує два основних види інсульту: геморагічний, що відбувається при розриві судин (крововилив у мозок, під оболонки та в шлуночки мозку), і ішемічний, що відбувається при закупорці судин (тромбоз або емболія мозкових судин).

Геморагічний інсульт (гр. haimatos — кров і rhegnymi — прориває), або більш відома назва — крововилив у мозок. Він являє собою ускладнення гіпертонічної хвороби. Причому це найбільш гострий вид інсульту, що є крайнім проявом викликають його захворювань. Як правило, це трапляється у людей з підвищеним артеріальним тиском, найчастіше на фоні гіпертонічного кризу.

Система кровообігу і пристрій мозку

Серце — це наш мотор, кров — паливо, а кровоносні судини — шланги, за якими це паливо рухається. Втім, це все алегорії. При розгляді ж такої серйозної хвороби, як інсульт, необхідно говорити серйозно.

Отже, серце — це порожнистий м’язовий орган, що складається з трьох шарів: міокарда, ендокарда і перикарда. За перекачування крові відповідає другий шар, званий міокард. Міокард скорочується абсолютно довільно, без яких би то не було імпульсів з боку нервової системи, і жене кров по артеріях. Стінки артерій складаються з трьох оболонок, в них і закінчуються гілочки чутливих нервів, по яких в центральну нервову систему (надалі ЦНС) надходять сигнали про хімічний склад крові і про висоту кров’яного тиску. Повертається до серця кров по венах.

Розвиток інсульту

Геморагічний інсульт найчастіше розвивається у віці 45-60 років, приблизно з однаковою частотою у чоловіків і жінок. Виникає, як правило, раптово, вдень, зазвичай після хвилювання або різкого перевтоми, фізичної напруги. Іноді інсульту передують припливи крові до обличчя, головний біль, бачення предметів у червоному кольорі.

Симптоми інсульту

Початкові симптоми геморагічного інсульту — це раптовий інтенсивний головний біль, блювота, розлади свідомості — від оглушення до повної його втрати. Наявність паралічів, як ви вже розумієте, обумовлюється місцем крововиливу: при ураженні півкулі правого або лівого розвивається параліч руки і ноги на протилежній, стороні тіла, при ураженні стовбура головного мозку паралічі виражені менше, але є порушення з боку іннервації особи. З’являються спотворені гримаси, особа перекошене. Активні руху на всій ураженій половині особи відсутні, посилюється слиновиділення. Не рекомендується автомобільні поїздки, так як це небезпечно для здоров’я і життя.

Принципи лікування інсульту

Традиційна медицина знає лише два шляхи боротьби з інсультом — це профілактика і симптоматичне лікування наслідків хвороби. Про профілактику ми будемо говорити пізніше, тепер же поговоримо про те, що відбувається в перші години і дні після інсульту. Хворих з інсультом необхідно терміново госпіталізувати у неврологічне відділення, де є палати інтенсивної терапії. Однак слід пам’ятати про те, що перевезення у лікарню не підлягають хворі в глибокому несвідомому стані з порушенням життєво важливих функцій. Як першочерговий захід людині, що переніс інсульт, робиться укол.

Повторний інсульт

Можливість повторного інсульту досить висока, особливо протягом першого року після лікування. А другий інсульт у більшості випадків (около70%) веде до смерті. Тому треба приймати жорсткі профілактичні заходи, які, якщо і не на 100%, але все ж значною мірою знизять ризик подібного повторення.

Ускладнення при інсульті

Це дуже важливе питання, особливо при другому (середньому) варіанті перебігу хвороби. Людина виписується з лікарні, де догляд за ним здійснювався з дотриманням всіх правил, і виявляється наодинці тільки зі своїми близькими, які, як правило, дуже далекі від істинного розуміння його проблем. Тут ми не говоримо окремо про самотніх і літніх людей; їхнє становище в чомусь простіше, а в чомусь і складніше. Однак і тим і іншим неї призначення лікарів доводиться виконувати самостійно, а це не так-то просто. Призначень при інсульті буває багато. Крім того, необхідно дотримуватися дієти і обов’язково робити гімнастику. А в побутових умовах все це проробляти надзвичайно складно, тим більше що і стан хворого ще дуже і дуже нестабільно.

Причини виникнення інсульту

Емоції і стрес. Без емоцій життя неможливе, але, на жаль, часом негативні емоції починають переважати над позитивними і стрес стає хронічним. А будь-який стрес у будь-якої людини викликає підвищення числа серцевих скорочень і артеріального тиску, що збільшує навантаження на серце. Далі слід зміна структури судин і виникнення атеросклерозу. Під час стресу різко збільшується і схильність судин до спазмів, підвищується згортання крові, що тягне за собою тромбози і порушення кровообігу, також рекомендується відпочинок під Києвом. І якщо у здорової людини стрес тільки сприяє розвитку хвороби, то у хворого він призводить до інфаркту або інсульту.

Як уберегти себе від інсульту

Оскільки високий артеріальний тиск (гіпертензія) є провідною причиною інсульту, слід постійно контролювати його коливання і своєчасно вживати адекватні заходи. Зараз практично за символічну плату ви можете поміряти тиск у будь-якій аптеці і при цьому отримати необхідну консультацію щодо нормалізації вашого стану. Світовий досвід останніх десятиліть показує, що завдяки лише одному контролю за артеріальним тиском, вдалося знизити випадки інфаркту міокарда у людей, схильних до серцево — судинних захворювань на 20%, а інсульту — на 50%!

Пам’ятайте!

Якщо верхнє число (ваше систолічний артеріальний тиск) постійно вище 140 або якщо нижнє число (ваше діастолічний артеріальний тиск) постійно вище 90, вам слід обов’язково проконсультуватися у лікаря. Якщо лікар підтвердить, що у вас високий артеріальний тиск, він може рекомендувати якісь зміни в дієті, регулярні фізичні вправи або, у разі необхідності, медикаментозну терапію.

Оскільки лікарська терапія артеріальної гіпертензії постійно поліпшується, при правильному підборі препаратів ви не будете відчувати побічних ефектів, і якість вашого життя при цьому не постраждає.

Крім тільки що викладених заходів, можна запропонувати також наступне:

• Дізнайтеся, чи немає у вас мерехтіння передсердь. Мерехтіння передсердь — це нерегулярні серцеві скорочення, що порушують серцеву функцію й дозволяють крові застоюватися в деяких відділах серця. Кров, яка не рухається по тілу, може згортатися і перетворюватися на тромби. Потім скорочення серця можуть відокремити частину тромбу в загальний кровообіг, що може привести до закупорки дрібних судин і відповідно до порушення мозкового кровообігу. Мерехтіння передсердь може бути діагностовано за допомогою електрокардіографії. Лікар може встановити діагноз і просто при ретельному дослідженні вашого пульсу. При наявності у вас мерехтіння передсердь лікар може запропонувати вам прийом препаратів, що зменшують згортання крові (найбільш часто для цього використовуються аспірин або варфарин).

• Якщо ви курите — припиніть. Куріння подвоює ризик інсульту. Як тільки ви припиніть палити, ризик інсульту у вас почне відразу ж знижуватися. Через п’ять років ризик розвитку інсульту у вас буде таким же, як у некурящих.

• Якщо ви вживаєте алкоголь — робіть це помірно. Склянка пива, а ще краще вина, щодня може зменшити ризик розвитку у вас інсульту. Так що якщо у вас немає інших причин уникати прийому алкоголю, ви можете вдатися до цього засобу профілактики. Однак при цьому слід обов’язково пам’ятати, що надлишковий прийом алкоголю підвищує ризик розвитку інсульту. Крім того, алкоголь може негативно взаємодіяти з прийнятими вами ліками, що створює додаткову небезпеку.

• Дізнайтеся, чи немає у вас підвищеного рівня холестерину. Збільшення вмісту холестерину підвищує ризик розвитку інсульту, і відповідно зниження рівня холестерину (якщо він був підвищений) знижує ризик розвитку інсульту. Зниження вмісту холестерину у більшості людей вдається домогтися простий дієтою та фізичними вправами, і лише деяким потрібна медикаментозна терапія.

• Якщо у вас діабет, суворо дотримуйтесь рекомендацій лікаря для контролю діабету. Наявність діабету підвищує ризик розвитку інсульту, але, контролюючи стан діабету, ви можете знизити ризик розвитку інсульту. Часто діабет може контролюватися всього лише уважним ставленням до харчування. Порадьтеся з лікарем щодо дієти, що відповідає вашим потребам і вашому стилю життя. Будьте готові до того, що лікар може запропонувати вам змінити стиль життя і призначити лікарські препарати, які дозволяють вам контролювати ваш діабет. Використовуйте фізичні вправи для підвищення вашої активності в звичайному житті.

• Щодня займайтеся фізичними вправами, постарайтеся зробити так, щоб це перейшло у вас у звичку. Не забувайте: одна тільки щоденна прогулянка протягом 30 хвилин може покращити стан вашого здоров’я і знизити ризик інсульту. Якщо вам не подобаються прогулянки, виберіть будь-які інші види фізичної активності: велосипед, плавання, танці і т. п.

• Крім того, всім без винятку, як перенесли інсульт, так і схильним до інсульту, рекомендується дієта з низьким вмістом солі та жиру. Зменшуючи кількість солі і жиру в харчуванні, ви знижуєте ваш артеріальний тиск, і тим самим, що більш важливо, знизите ризик розвитку інсульту. Прагніть до збалансованого харчування з переважанням фруктів, овочів, круп і помірною кількістю протеїну.

• Зверніться до лікаря, якщо у вас є проблеми з кровообігом. Інсульт може з’явитися результатом проблем, пов’язаних із серцем, артеріями і венами або кров’ю, що тече по ним. Лікар, оглянувши вас, може визначити наявність або відсутність цих проблем і дати вам відповідні рекомендації. Наприклад, жирові відкладення, викликані атеросклерозом або іншими хворобами, можуть порушувати кровообіг по артеріях, що несе кров від серця до мозку. У випадку блокади цих судин може виникнути інсульт. При вираженій анемії та інших хворобах кровоносної системи обов’язково радьтеся з лікарем при вирішенні ваших проблем. Неправильне харчування і невідповідний спосіб життя при таких, здавалося б, абсолютно нешкідливих хворобах можуть, врешті-решт призвести до інсульту. Проблеми кровообігу зазвичай лікуються медикаментозно. Якщо ваш лікар рекомендує вам аспірин, варфарин, дипіридамол або інші ліки, приймайте їх згідно того, як вони вам прописані. Іноді для усунення проблем з кровообігом навіть потрібне оперативне втручання. Наприклад, без цього не обійтися при блокаді артерій.

Можливо, для багатьох це виявиться несподіваним, однак перші прояви порушення мозкового кровообігу підстерігають нас значно раніше, ніж наступає пенсійний вік. Вже під час підліткового періоду, коли організм, струшуваний гормональними бурями, інтенсивно зростає, можна почути скарги юних пацієнтів на запаморочення, нудоту, «білі мухи» перед очима, головний біль. На щастя, подібні нездужання не небезпечні і з часом минають самі. Потім, у зрілому віці, порушення мозкового кровообігу повертаються до багатьох з нас під ім’ям вегетосудинної дистонії. Інакше це захворювання називається нейроциркуляторною дистонією, або неврозом серця. Це не що інше, як порушення тонусу судин головного мозку. Для нього характерні такі симптоми: головний біль, шум у вухах, запаморочення, слабкість, розбитість, швидка стомлюваність, порушення терморегуляції (переміщаються жару та ознобу, пітливість, похолодання пальців рук і ніг), а також перепади артеріального тиску і порушення сну (безсоння ввечері, сонливість вранці, переривчастий, поверхневий сон).

Вегетосудинна дистонія протікає мляво, загострюючись у міжсезоння, а також при стресах, перевантаженнях, ослабленні імунітету. Зазвичай до неї не ставляться дуже серйозно, а дарма. Від неї всього один крок до початкових проявів недостатності кровопостачання мозку. Адже при недостатності кровопостачання мозку симптоми майже ті ж, що і при вегето-судинній дистонії. Але діагноз недостатності ставиться, якщо ці симптоми спостерігаються у вираженій формі на тлі атеросклерозу або артеріальної гіпертонії, протягом трьох і більше місяців поспіль. Для пацієнта недостатність кровопостачання означає значне (в 2-3 рази) підвищення ризику інсульту.

Ще на крок ближче до інсульту так звані минущі порушення мозкового кровообігу. Вони відрізняються від інсультів лише тим, що тривають кілька хвилин, рідше — годин, але не більше доби і закінчуються повним відновленням порушених функцій. Минущі порушення можуть мати осередкову або загальномозкових симптоматику.

 

До вогнищевим відносяться прояви тимчасової слабкості в одній руці і / або нозі, короткочасне порушення мови, оніміння однієї половини губи, мови, однієї руки. Можлива тимчасова втрата зору на одне око, різке запаморочення, похитування при ходьбі, двоїння перед очима, нечіткість мови і навіть тимчасова амнезія. Минущі порушення з вогнищевою симптоматикою називаються транзиторними ішемічними атаками.

Загальмозкові порушення проявляються появою на тлі підвищеного артеріального тиску різкого головного болю, запаморочення, нудоти і блювання, при цьому можливі судоми, зміни свідомості. Ця форма порушення кровопостачання мозку називається гіпертонічним церебральним кризом. Не нехтуйте грізними провісниками інсульту! При наявності одного або декількох факторів ризику починайте профілактику інсульту завчасно. Турботи і стреси, коливання атмосферного тиску і мікроклімату, перевтома, шкідливі звички (алкоголь і куріння), надлишкова вага, різке коливання рівня цукру в крові — ці фактори можуть призвести до тривалого спазму судин головного мозку з усіма атрибутами ішемічного інсульту.

Основні фактори, наявність яких свідчить про схильність до інсульту.

Перевірте себе, чим більша кількість з наведених нижче пунктів належить особисто до вас, тим вище ймовірність того, що з вами може трапитися ця неприємність. Отже, можна говорити про підвищений ризик інсульту, якщо:

• один (або більше) з ваших кровних родичів переніс інсульт або інфаркт міокарда;

• у вас діагностована схильність до мікротромбообразованію;

• ви страждаєте артеріальною гіпертонією, стенокардією, дисциркуляторною енцефалопатією;

• ви хворі на цукровий діабет;

• ви палите або зловживаєте алкоголем;

• у вас порушений ліпідний обмін, вага тіла значно більше норми;

• у вас вже були або є зараз порушення мозкового кровообігу: нейроциркуляторна дистонія, транзиторні ішемічні атаки, гіпертонічний церебральний криз.

Пам’ятайте, наявність у вас або у ваших близьких минущих порушень мозкового кровообігу вказує на високий ризик інсульту! Зверніться за допомогою до лікаря, не відкладайте профілактичні заходи.

І ще не забувайте наступне! Якщо навіть у вас зараз в наявності всі перераховані вище ознаки, що взагалі-то малоймовірно, то і тоді ви маєте шанс уникнути інсульту. Для цього потрібно лише вчасно вжити відповідних заходів, визначити які вам багато в чому допоможе ця книга. Так що не впадайте у відчай. Навіть самий схильний до інсульту людина може уникнути його за умови правильно організованої профілактики, в той час як зовсім здорова людина при ледачою життя і непомірності може заробити інсульт і не будучи до нього схильним.

Ліцензія МОЗ України АГ №602486 від 14.07.2011
© Моє здоров'я - 2012