Map
Завітайте до нас за адресою:
м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе 96 Г
Map
+38(0432)55-11-63, +38(0432)55-11-64,
+38(097)463-12-03

Лікування гіпертонічної хвороби

Лікування артеріальної гіпертензії (гіпертонії)

Лікування гіпертонічної хвороби (або первинної артеріальної, есенціальної гіпертонії, гіпертензії) залежить від стадії гіпертонії і важкості стану пацієнта.Найважливіше, що необхідно знати пацієнту з гіпертонічною хворобою: ніякі сучасні ліки, ніякі, навіть найгеніальніші, лікарі не зможуть справитися з його хворобою без його активної участі! Для хворих гіпертензією девізом повинні стати слова великого лікаря Авіценни, звернені до одного з його пацієнтів: «Нас троє — ти, я і хвороба. На чий бік ти станеш, той і переможе ».

Консультація кардіолога

Отже, що ж повинен робити хворий, щоб перемогти артеріальну гіпертонію?

По-перше, знайти собі союзника в особі лікаря-кардіолога. Ми вже говорили про це, але не зайве нагадати ще раз: будь-яке стійке підвищення артеріального тиску — це привід для візиту до кардіолога! Гіпертонію, як і всі інші захворювання, простіше й ефективніше лікувати на початковій стадії, не кажучи вже про те, що тільки раннє лікування гіпертонічної хвороби призводить до повного одужання пацієнта. Крім того, вчасно розпочате систематичне лікування артеріальної гіпертензії зменшує ризик ураження головного мозку і нирок, яке часто стає наслідком гіпертонічної хвороби, а також знижує ризик розвитку атеросклерозу.

Методи боротьби із захворюванням

Зниження нервово-психічної напруги

По-друге, тільки самому хворому під силу створити умови для нормальної роботи серцево-судинної системи. Для того, щоб запобігти прогресування артеріальної гіпертензії, потрібно розірвати замкнене коло нервових напружень і реакції на них. Нервово-психічне напруження необхідно знижувати, а зробити це найбільш природно можна шляхом збільшення фізичного навантаження. Але не всяка навантаження хороша. Фізичне навантаження, необхідна хворому гіпертонією, повинна бути помірною, а найголовніше — що доставляє хворому позитивні емоції. Якщо вона буде поєднуватися зі свіжим повітрям — зовсім добре. Це можуть бути тривалі й спокійні піші прогулянки, робота в саду, взимку чудово підходить катання на лижах. Отже, все, що завгодно вам і вашому організму — будьте впевнені, він ніколи не побажає того, що може йому нашкодити. Якщо ж хворий не справляється з нервовим напруженням сам, кардіолог може допомогти йому, призначивши препарати, що знижують емоційне збудження, наприклад блокують рецептори, чутливі до адреналіну (блокуючі адренорецептори тільки, виключно серця). Лікування артеріального тиску високого буде набагато ефективніше за активної участі самого пацієнта.

Правильний режим праці і відпочинку

 

Для ефективного лікування гіпертонії хворому виключно важливий і правильний режим роботи і відпочинку. Тривалість сну повинна бути не менше 8-10 годин на добу, неприпустимі жодні перенапруги. Велику допомогу хворому артеріальною гіпертензією можуть надати його рідні та близькі створенням спокійною, доброзичливої ​​атмосфери в сім’ї. Як шкода, що ми часто згадуємо про те, наскільки це важливо, тільки в ліжку тяжко хворої людини!

Без солі дієта

Ще одна найважливіша міра боротьби з гіпертонічною хворобою, доступна хворому — постійне обмеження або, що ще краще, повне виключення з раціону солоних страв. Це дуже важливо для нормалізації артеріального тиску, у всякому разі — для запобігання подальшого його підвищення. Справа тут в тому, що хронічне підвищення артеріального тиску залежить в першу чергу від зниженої здатності нирок виводити з організму хлористоводневої натрій (тобто кухонну сіль). І саме в нирках зосереджені ті структури, які за певних умов сприяють стійкого підвищення артеріального тиску.

Звичайно, сучасна медицина має у своєму розпорядженні величезний арсенал засобів, які допомагають ниркам впоратися з виведенням солі, і такі кошти часто призначаються хворим на гіпертонію. Але так само зрозуміло, що чим менше в організмі солі, тим легше, швидше і з застосуванням меншої кількості ліків нирки зможуть її вивести. Крім того, обмеження кількості натрієвих солей в раціоні допомагає уникнути водного дисбалансу, який завжди є наслідком солоного. Але ж при затримці води збільшується об’єм кровообігу, що, при підвищеному тиску, викликає додаткову напругу судин. Затримка води в організмі викликає і проблеми з надлишковою вагою. Тим часом достовірно відомо, що зайва вага збільшує ризик розвитку гіпертонії. При цьому іноді людині, яка страждає на гіпертонію, досить позбавитися від зайвої ваги, щоб артеріальний тиск прийшов у норму навіть без використання лікарських препаратів. Так відбувається тому, що із зникненням жирової тканини зникає і непотрібна більше розгалужена мережа дрібних судин, що розвилися в жировій тканині у міру її росту.

Щоб закінчити тему харчування при гіпертонічній хворобі, зробимо ще кілька зауважень. На жаль, у наш час з його високими темпами життя мало в кого є можливість харчуватися кожен день правильно і повноцінно, хоча б «за столом, а не за стовпом». І все ж не можна забувати про те, що їжа не лише втамовує голод, але й постачає організм поживними речовинами. Значить, здорова їжа — та, де цих речовин багато. Овочі та фрукти, зелень, нежирне м’ясо і риба, крупи обов’язково повинні бути в нашому щоденному меню. А ось без здоби, жирних м’ясних страв, копченостей і солінь, надлишок цукру і алкоголю цілком можна обійтися. Принаймні, їх варто вживати якомога рідше, наприклад, як варіант для святкового столу.

Отже, ми бачимо, як багато сам хворий на гіпертонічну хворобу може зробити для усунення симптомів захворювання. Дієвість такого «безлекарственного» лікування артеріальної гіпертензії на ранній стадії доведена багаторічними спостереженнями за групами хворих гіпертонією. У більшості з них, при акуратному виконанні всіх рекомендацій щодо харчування, дієти без солі і рухової активності, за рік відпала необхідність у застосуванні лікарських препаратів, а тиск прийшов у норму. Тому в даний час кардіологами визнано доцільним починати лікування артеріальної гіпертензії (гіпертонічної хвороби) не з призначення ліків, а з рекомендацій хворому щодо зміни способу життя та системи живлення.

Прийом ліків — ніякої самодіяльності!

Що стосується призначення ліків, то воно повністю входить в компетенцію лікаря-кардіолога і тут не допускається ніякої «самодіяльності» з боку хворого.Гіпертонічна хвороба — це хронічне захворювання, тому вона вимагає постійної підтримуючої терапії, яку пацієнт ні в якому разі не повинен переривати.Оптимальним можна вважати поєднання постійного прийому призначених кардіологом препаратів в підтримуючих дозах з акуратним виконанням хворим усіх рекомендацій, пов’язаних з відмовою від шкідливих звичок, дієти та здорового способу життя. Огляд у кардіолога та профілактичне лікування проводиться, поза загостренням гіпертонічної хвороби, не рідше двох разів на рік, зазвичай навесні і восени. Після важких психічних травм, при конфліктних ситуаціях в житті хворого зазвичай проводиться позачергове обстеження, щоб усунути ризик загострення гіпертонічної хвороби.

Хворим на артеріальну гіпертензію важливо пам’ятати про те, що це захворювання не належить до числа невиліковних. Арсенал сучасних засобів, що існують в кардіології та практичний досвід медицини цілком достатні для того, щоб підтримувати артеріальний тиск на необхідному рівні і тим самим перешкоджати прогресуванню гіпертонії, що попереджає її ускладнення і наслідки, а також знижує ймовірність розвитку атеросклерозу.

Лікування артеріального тиску високого (гіпертонії) медикаментозними засобами

Які ж лікарські препарати зазвичай використовуються при лікуванні гіпертонічної хвороби? Виходячи з того, що основна мета лікування — підтримка артеріального тиску на оптимальному для хворого рівні, для лікування гіпертонічної хвороби застосовуються антигіпертензивні препарати, тобто препарати, що знижують артеріальний тиск. Кардіолог вибирає ліки, що підходить конкретному хворому.Критерії, якими користується лікар при підборі ліків такі:

вік хворого гіпертонією;

наявність ускладнень з боку серцево-судинної системи (стенокардія, серцева недостатність, порушення ритму серця);

наявність порушень з боку інших органів-мішеней (ожиріння, цукровий діабет, бронхоспазм і т.д.).

Найчастіше для лікування есенціальної гіпертонії призначається не один препарат, а два або три, тобто застосовується комбінована терапія. Переваги такого лікування артеріального тиску підвищеного полягають у тому, що у кардіолога з’являється можливість одночасно впливати на різні механізми розвитку артеріальної гіпертензії у хворого. Крім того, при комбінованій терапії кардіолог може призначати кожен з препаратів у менших дозах, що знижує ризик побічних ефектів. Цим же ризиком пояснюється найсуворіша заборона не тільки на самостійне призначення собі ліків хворим на гіпертонію, але і самовільна зміна дозування призначеного кардіологом препарату.

Антигіпертензивні засоби часто мають дуже потужну дію, а наслідки різкого і сильного зниження артеріального тиску у хворого на гіпертонічну хворобу можуть бути непередбачуваними. Не треба забувати і про те, що лікар-кардіолог при лікуванні гіпертонічної хвороби починає призначення ліків з малих доз через кілька місяців після початку не медикаментозного лікування (тобто зміни способу життя пацієнта). Дозування лікарських препаратів збільшується або зменшується в міру необхідності лише лікарем-кардіологом після детального обстеження стану хворого з використанням усіх наявних у лікаря даних.

Таким чином, лікування артеріальної гіпертензії має бути комплексним, тобто включати не тільки медикаментозну терапію, але і створення оптимальних умов праці та відпочинку. Також лікування артеріальної гіпертензії буде більш ефективно, якщо вдається знайти і знизити фактори ризику, що викликають її.

Головна Корисна інформація Лікування гіпертонічної хвороби
Ліцензія МОЗ України АГ №602486 від 14.07.2011
© Моє здоров'я - 2012