Map
Завітайте до нас за адресою:
м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе 96 Г
Map
+38(0432)55-11-63, +38(0432)55-11-64,
+38(097)463-12-03

Біль в області серця

Біль в області серця — одна з найчастіших причин звернення людей за швидкою допомогою. Не рахуючи душевних травм, болі в серці за їх походженням можна розділити на дві основні групи:

ангіозні болі, що виникають на різних стадіях ішемічної хвороби — зменшення притоку крові в певні ділянки міокарда (стенокардія, інфаркт міокарда);

кардіалгії, викликані запальними захворюваннями серця, вродженими захворюваннями і пороками серця або вегето-судинну дистонію.

Як це відбувається?

Задишка — один з найбільш частих симптомів ураження серця. Людина скаржиться на утруднене дихання, відчуття нестачі повітря. Задишка посилюється при фізичному навантаженні, положенні лежачи, і слабшає в спокої, при переході в положення сидячи. Задишка в переважній більшості випадків є результатом застою крові в легенях, підвищенням тиску в легеневих капілярах.

Потреба в підвищенні кровотоку виникає при фізичному навантаженні або емоційному напруженні. Тому для ішемічних болів характерне виникнення нападами при ходьбі, емоційних розладах, і припинення болю у спокої, швидке зняття їх нітрогліцерином. Дуже сильна, що давить, що стискає, роздирає, пекучий біль за грудиною або зліва від неї — один із симптомів інфаркту міокарда, причому ця біль нітрогліцерином вже не знімається.

Набряки при захворюваннях серця є ознакою серцевої недостатності. Спочатку вони з’являються на щиколотках, потім гомілках, посилюються до вечора (стає тісній взуття), до ранку зникають або зменшуються.

При ревматичних захворюваннях серця, викликаних запальними змінами в зовнішній оболонці серця — перикард, болі зазвичай тривалі, виникають за грудиною, посилюються при диханні, кашлі. Вони не знімаються нітрогліцерином, але можуть слабшати після призначення знеболюючих препаратів.

Якщо біль в області серця змінюється при нахилі і поворотах тулуба, глибокому вдиху мулу видиху, русі рук, то вона обумовлена ​​грудним радикулітом, і прийом нітрогліцерину або валідолу практично не впливає на зниження інтенсивності болю.

Сильний біль по ходу міжреберних проміжків іноді є першою ознакою оперізуючого лишаю, а біль в області серця ниючого коле, характеру — часта скарга хворих неврозом.

Стрес і депресія проявляються, перш за все в шийно-плечовому відділі. Ті, хто в страху біжить до лікаря, вважаючи, що у нього «погано з серцем», повертаються додому заспокоєними: болі пов’язані тільки з м’язами. Часто задишка, що стискають або колючі болі в серці бувають викликані здуттям кишечнику, який через діафрагму чинить тиск на верхівку серця і тим самим порушує його функцію. Якщо ви можете зв’язати болі в серці з прийомом будь-якої певної їжі, то причина може бути і в цьому. Також можливо утиск корінця серцевого нерва. Подібна ситуація виникає при ослабленому грудному відділі хребта, при його викривленні, остеохондрозі і т.д.

Діагноз

Діагноз ставиться тільки після ретельного обстеження, включаючи консультації кардіолога і кардіохірурга. Симптомами захворювання серця є болі в лівій половині грудної клітки (ділянки серця), відчуття серцебиття і перебоїв у роботі серця, набряки, непритомність і раптова втрата свідомості.

До речі, слід зазначити, що 43% жінок взагалі не відчувають болів в грудях, а скаржаться на болі в спині або верхньої частини грудної клітки. До інших часто виявляється ознаками хвороби серця у жінок відносять утруднення дихання, слабкість, холодний піт і запаморочення.

Біль «в серці» при неврозах, пороках серця, захворюваннях шийно-грудного відділу хребта і ряду внутрішніх органів дуже схожа з болем при нападі стенокардії. Тому діагноз захворювання може бути встановлений тільки лікарем-кардіологом.

При дослідження діяльності серця обов’язковим методом є електрокардіограма (ЕКГ), тредміл-тест — запис електрокардіограми при фізичному навантаженні і холтер-моніторинг ЕКГ — це запис ЕКГ, проводиться протягом доби.

Для дослідження серцевих шумів застосовують метод фонокардіографії, а метод ехокардіографії дозволяє за допомогою ультразвуку дослідити стан серцевих м’язів і клапанів, оцінити швидкість руху крові в порожнинах серця. Метод коронарографії використовується для дослідження стану коронарних артерій. Для визначення звуження просвіту судин також використовують метод сцинтиграфії міокарда.

Для виключення «несерцевих причин» болю в серці необхідне проведення рентгенографії, комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії хребта.

До речі, за спостереженнями кардіологів, — якщо людина детально і яскраво описує свої болі в області серця, дуже часто бере спостереження про свої хворобливі відчуття «на олівець» і зачитує їх лікарю, швидше за все, це не серцеві болі. Якщо до того ж людина вважає, що кожного разу біль різна, триває довго (при цьому — без ознак серцевої недостатності), супроводжується частим биттям серця, що турбують іноді більше самої болю, причину захворювання кардіологи, як правило, шукають за межами серця.

Якщо опис болю скупе, без зайвих слів, якщо при цьому пацієнт добре запам’ятав характер хворобливих відчуттів, це часто говорить про серйозний серцеве захворювання. Тим не менше з будь-якими скаргами на болі в області серця необхідно звертатися до лікаря.

Лікування

Отже, якщо у вас болить серце, то не варто легковажно до цього ставиться — негайно зверніться до лікаря, щоб з’ясувати ступінь серйозності ситуації. Кардіолог призначить вам лікування в залежності від встановленого діагнозу. Можливо, що курсу мануальної терапії буде цілком достатньо, щоб позбавити вас від болю в серці, викликаних «несердечно» захворюваннями. А можливо, що єдиним порятунком для вас буде хірургічна операція, спрямована на пластику судин або створення обхідного шляху для кровотоку.

Однак, якщо ви ставитеся до так званої «групи ризику» — тобто ваші родичі страждають серцевими захворюваннями, або ви вже стикалися з болями в серці, або ви завзятий курець і при цьому хронічний трудоголік — варто задуматися, а не наближаєте ви трагічний кінець вашої бурхливого життя своїми щоденними діями. Можливо, вам не слід стирчати на розпеченому пляжі з ранку до вечора, або курити по пачці на день. Або, може бути варто уважніше прислухатися до свого організму — адже бувають такі дні, коли і здоровій людині несолодко доводиться. Наше серце створене для любові, але і ми повинні навчитися любити і берегти його.

Головна Корисна інформація Біль в області серця
Ліцензія МОЗ України АГ №602486 від 14.07.2011
© Моє здоров'я - 2012